SKU: DGBF5.37/18
Simpson DGBF5.37/18 Fire Wall Hanger - G90 Galvanized, Made to Order Non-Returnable
Skip to product information
SKU: DGBF5.37/18
Request Bulk Pricing
Request Bulk Pricing
Made to Order
Ships in 2-5 business days.
Fill out the form below or give our sales consultants a call at 888-794-1590.
Specifications
Width: 5-3/8"
Height: 17-15/16"
Joist Size: 5-1/4" X 18"
For Treated Lumber: No
Material: Carbon Steel
Finish: G90 Galvanized
Manufacturer Name: Simpson Strong-Tie
Quantity: 1
Fasteners Required: Top - (8) 0.148" x 3" Nails Face - (4) 0.148" x 3" Nails Joist - (8) 0.148" x 3" Nails
Description
Installation:
  • Use all specified fasteners.
  • Hangers are mounted like a standard top-flange hanger.
  • A double stud is required below the hanger.
  • When welded to a steel header, the hanger requires two 2" fillet welds along the sides of the top flange and (8) 0.148" x 1 1/2" joist nails to achieve a download of 3,000 lb.; the weld size needs to match the hanger’s thickness.
  • Table uplift loads apply to welded applications.
  • Apply two 1/4"-diameter beads of fire-resistant mortar caulk directly to top-of-wall plates for the first 6" on either side of top flange. See Intertek design listing for detail.
  • Stud wall–plate splices must occur at a stud location.
California Residents: WARNING
View full details
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%